P1ERWSZY

P 1 E R W S Z Y

Dzisiaj jest 1. września. Za chwilę pierwszy wpis.

Uważam, że pierwsza, pierwszy, pierwsze są ważne. Nie chodzi  o bycie pierwszym, ale o początek. Pierwsze chwile, doświadczenia, sytuacje. Na przykład pierwszy dzień w szkole. Pamiętamy, wspominamy po latach. Świadomie lub podświadomie, traktujemy ten pierwszy raz inaczej…

PIERWSZA PODRÓŻ

Obecnie prawie wszystkie niemowlęta swoją pierwszą podróż  odbywają samochodem. Ze szpitala pod opieką rodziców jadą do domu. Zadaniem kierowcy jest bezpiecznie, bez żadnych zagrożeń, dojechać do celu. Tylko tyle i aż tyle. Od tego momentu podróżowanie stanie się nieodłączną częścią życia małego pasażera.

PIERWSZY KROK

Każdy, kto był świadkiem stawiania pierwszych kroków przez dzieci wie, jak wielkie jest to przeżycie. Początkowe lęki i niepewność rodziców zamieniają się w radość, gdy chodzenie staje się coraz bardziej samodzielne. Najpierw pokój, mieszkanie, potem trawa, chodnik, droga… Piesze odkrywanie świata na dwóch nóżkach rozpoczęte.

PIERWSZA JAZDA

Dodatkowe emocje czekają na rodziców, podczas nauki jazdy na 2 kółkach. Pozwoli ona dziecku nie tylko zachować równowagę, ale też rozwinąć prędkość. Rowerki biegowe przyspieszyły dwukołową edukację. Coraz częściej spotykamy kilkuletnich rowerzystów pokazujących, co oznacza radość z jazdy, rzadziej – bezpieczna jazda.

PIERWSZY RAZ

Trochę później towarzyszy nam jeszcze większe napięcie, gdy kilkuletnie dziecko po raz pierwszy samodzielnie rusza w drogę. Wtedy już bez rodziców, wśród nieznanych ludzi i pędzących aut będzie zmierzało do szkoły, czy sklepu. Każdy, kto jako rodzic, babcia, dziadek, przeżył ten moment, przyzna, że jest to bardzo stresujące.

Wówczas, odmieniane na wszystkie sposoby i nieco nadużywane słowo bezpieczeństwo, nabiera rzeczywiście praktycznego wymiaru. Życie i śmierć na jednej drodze. Czy mój syn, moja córka wiedzą, co na drodze robić, jak bezpiecznie chodzić?  Nasz strach potęgowany jest tragicznymi informacjami z polskich dróg, na których ginie każdego roku prawie 3000 osób, w tym 100 dzieci. Trudno uwierzyć, że mogą być kraje, gdzie jest inaczej… W roku 2013 na drogach Szwecji nie zginęło żadne dziecko.

PIERWSZY AUTOCHODZIK

Byłem świadkiem pierwszej testowej jazdy, bezimiennego wtedy pojazdu stworzonego przez polską projektantkę. Unikatowy na skalę świata pomysł „współczesnego Lajkonika” poruszanego siłą nóg stał się początkiem autorskiego programu, który nazwaliśmy AUTOCHODZIK.

PO PIERWSZE BEZPIECZEŃSTWO.

Według polskiego prawa po skończeniu 7 roku życia dziecko może poruszać się po drogach bez opieki dorosłych. Ale czy już jest GOTOWE DO DROGI?

Przygotowanie dzieci do samodzielności w ruchu drogowym nie jest łatwe. Analogicznie do uczenia przydatnych życiowych umiejętności  np. językowych, wymaga ono czasu, odpowiednich metod i pomocy, a także właściwego podejścia.

Nie wystarczy jedna pogadanka, atrakcyjna kolorowanka, zawieszka odblaskowa, czy ciągłe mówienie „Uważaj”. Potrzebne jest codzienne zaangażowanie i długofalowe nauczanie, dopasowane do percepcji dziecka. Zaangażowany nauczyciel, policjant, strażnik miejski, a przede wszystkim rodzice i dziadkowie mogą pomóc w przygotowaniu do samodzielności w ruchu drogowym.

Stworzone ponad 10 lat temu Pomoce dydaktyczne, Program edukacyjny oraz prowadzone Akcje zmieniły sposób uczenia najmłodszych. Angażujące działanie oparte na formule „Uczy i Bawi” oraz długofalowe podejście sprawiają, że nazwa kolejnej edycji programu AUTOCHODZIKGOTOWI DO DROGI, staje się również wymiernym efektem nauczania przedszkolaków i uczniów.

Ze względu na percepcję, łatwość przyswajania wiedzy i rosnącą samodzielność dzieci koncentrujemy się na grupie wiekowej 5-8 lat. O dzieciach w tym wieku, ich ograniczeniach i możliwościach już w następnym, drugim odcinku…

Pan AUTOCHODZIK, 1 września 2017

panAUTOCHODZIK

AUTOCHODZIK

Od 2004 roku nasze pomoce, program i akcje przygotowują dzieci do samodzielności w ruchu drogowym.

KONTAKT

 

  • AUTOCHODZIK
  • ul. Rzemieślnicza 9/37
  • 81-855 Sopot
© 2019/2020. Wszystkie prawa zastrzeżone
Autochodzik Autochodzik

AUTOCHODZIK