KOŁA STOP ROBISZ KROK

Celem AKCJI jest nauczenie prawidłowego nawyku poruszania się po drodze. Chcemy, aby piesi przechodzili na drugą stronę jezdni w oparciu o sprawdzoną zasadę IDZIESZ DOPIERO WTEDY, KIEDY KOŁA WSZYSTKICH POJAZDÓW SIĘ ZATRZYMAJĄ.

Od dawnych lat jesteśmy uczeni, że przejście dla pieszych jest bezpieczne. Jednak statystyki, szczególnie ostatnich lat, dotyczące wypadków z udziałem pieszych utwierdzają nas w przekonaniu, że PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH to miejsca NIEBEZPIECZNE. W 2017 roku zginęło 267 osób, a 4322 zostały ranne na przejściu dla pieszych. Każda z tych liczb to przerażające ludzkie dramaty, na które nie możemy się zgodzić.

MIĘDZYPOKOLENIOWA AKCJA EDUKACYJNA

Uczymy dzieci prawidłowego sposobu przechodzenia przez ulicę, a potem one uczą swoich najbliższych. Startujemy pod koniec października przed świętami, gdyż jest to okres wzmożonego ruchu pieszego i kołowego.  Wszystkich Świętych to okres refleksji, pamięci o tych, którzy odeszli.

DZIECI UCZĄ DOROSŁYCH

Adresujemy szczególny przekaz i zadanie dla nauczycieli i rodziców. Chcemy poprzez najmłodszych trafić do osób starszych,  niechronionych uczestników ruchu drogowego, którzy najczęściej są ofiarami wypadków na przejściu dla pieszych.

Chcemy dotrzeć z tym przesłaniem do jak największej liczby osób. Prosimy nauczycieli i rodziców o nauczenie dzieci prawidłowego nawyku i hasła. Wykonane własnoręcznie PRZYPOMINAJKI ułatwią dzieciom  przekonanie babci, dziadka, czy cioci do hasła KOŁASTOP ROBISZKROK.

Proponujemy wykorzystać załączony szablon w wersji czarno-białej do pokolorowania. Ksero A4 i kredki wystarczą do przygotowania i wykonania zadania.

  1. Nauczcie dzieci /w placówce i terenie/ co oznacza hasło KOŁA STOP ROBISZ KROK w praktyce.
  2. Wykonaj zadanie. Dzieci kolorują karty A4 – obrazek z samochodami i pieszymi. Poniżej w białym polu obok przesłania ZANIM … adresują w formie pisanej np. BABCIU lub obrazkowej np. postać DZIADKA
  3. Następnie składają kartę zgodnie z liniami tworząc PRZYPOMINAJKĘ według wzoru.

Przygotowaliśmy specjalny Plakat z Zebrą dla dzieci i nauczycieli. Proponujemy następujący plan działania:

  1. Ksero plakatu kolorujemy – Hasło KOŁA STOP na czerwono ROBISZ KROK na czerwono.
  2. Dzieci przekazują PRZYPOMINAJKI najbliższym. Każdy, kto już przekazał własnoręcznie wykonaną kartę zaznacza kolejne pole na plakacie /od 1 do 100/.
  3. Wszystkie zapełnione pola stworzą ZEBRĘ danej grupy. ZEBRA może być kolorowa i radosna.
  4. Prześlijcie fotorelacje lub zdjęcie plakatu na stronę FB/grupaKOŁASTOP ROBISZKROK

Szablon do pobrania /pdf/

KołaStopRobiszKrok_przypominajka_czb

Szablon do pobrania /pdf/

KołaStopRobiszKrok_plakat_czb

PIERWSZE PRZEJŚCIA DLA PIESZYCH

Ponad 2000 lat temu w Pompejach zbudowano pierwsze przejścia dla pieszych. Ułatwiały one mieszkańcom przechodzenie suchą stopą na drugą stronę ulicy, w sytuacjach, gdy droga pełniła również funkcje kanalizacyjne. Rozstawienie kamieni umożliwiało przejazd pojazdom zaprzęgowym.

Antyczna koncepcja trójwymiarowa znajduje naśladowców. Na zdjęciach współczesne przejście 3D w Chinach.

SYGNALIZATOR JAK SEMAFOR

Rosnący ruch drogowy przyczynił się do zainstalowania pierwszego sygnalizatora dla pieszych. Inżynier kolejnictwa J.P. Knight zaprojektował semafor. W nocy dzięki instalacji gazowej zapalało się czerwone lub zielone światło. Po miesiącu użytkowania, w styczniu 1869 wyciek i wybuch gazu zranił policjanta i uszkodził urządzenie. Poniżej instrukcja sygnalizatora przy Bridge Street w Londynie.  Źródło: wikipedia

AUTOCHODZIK

Od 2004 roku nasze pomoce, program i akcje przygotowują dzieci do samodzielności w ruchu drogowym.

KONTAKT

 

  • AUTOCHODZIK
  • ul. Rzemieślnicza 9/37
  • 81-855 Sopot
© 2019/2020. Wszystkie prawa zastrzeżone
Autochodzik Autochodzik

AUTOCHODZIK